"Eksponat miesiąca" - marzec 2020

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
1 marca 2020

Drewniana walizka jeńca z Armii Czerwonej

W tym miesiącu przedstawiamy przedmiot zwykły i codzienny, który jednak posiada ciekawą historię. Jet to drewniana walizka z pierwszej połowy XX w.

Jej właścicielem był żołnierz Armii Czerwonej wzięty do niemieckiej niewoli pod Orłem (obecnie Federacja Rosyjska) został przywieziony w maju 1944 r. wraz z innymi jeńcami rosyjskimi transportem kolejowym do Grajewa. Zwany były tu popularnie ”Popuszka”. W Grajewie na stacji kolejowej był punkt rozładunkowy gdzie odwszawiano, myto i rozdzielano jeńców do pracy przymusowej w Trzeciej Rzeszy lub do obozów jenieckich. „Popuszka” został przydzielony do pracy w Grajewie w masarni zlokalizowanej na grajewskim rynku, którą prowadził Niemiec - Otto Kiejkut. Po wkroczeniu wojsk rosyjskich w styczniu 1945 r. właściciel walizki zostawił ją kolegom na pamiątkę, a sam zniknął. Nie wiadomo, czy udało mu się uciec od Sowietów, czy co bardziej prawdopodobne jako jeniec wojenny został zesłany na Syberię. Dziś tylko zwykła, codzienna walizka przypomina nam o jego istnieniu i tragicznych wydarzeniach II wojny światowej.

Historię walizki spisano na podstawie relacji anonimowego naocznego świadka tych wydarzeń. Niniejsza walizka została przekazana do zbiorów Grajewskiej Izby Historycznej w 2012 r.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie