"Eksponat miesiąca" - sierpień 2020

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
1 sierpnia 2020

Rogatywka garnizonowa wz. 1935 w barwach 9 PSK

Jako eksponat miesiąca sierpnia prezentujemy rogatywkę garnizonową wz. 1935 chorążego Franciszka Strzelczyka w barwach 9 Pułku Strzelców Konnych im. Gen. Kazimierza Pułaskiego.

Rogatywka została wykonana przez najlepszy zakład czapniczy w okresie II RP, o czym świadczy „metka” wszyta w wewnętrznej części denka - (J. Miron. ul. Niemiecka 3. Wilno). "Wielki" Jankiel Judelowicz Miron który rozsławił ten zakład w tym czasie już nie żył, a firmę prowadzili jego dwaj synowie. Rogatywka pod potnikiem ma wpisaną ręcznie datę, kiedy została wykonana i nazwisko właściciela czapki – (wykon. 27 VII 1939 dla chorążego Franciszka Strzelczyka). Rogatywka została wykonana zgodnie z obowiązującymi po 1935 r. przepisami mundurowymi z sukna w kolorze khaki z czerwonymi wypustkami właściwymi dla stopnia chorążego, posiada okuty daszek, sukienny otok w kolorze „słonecznikowym” (barwa otoku przynależna dla 9 PSK), godło w postaci orła na tarczy amazonek oraz jedną gwiazdkę, która niestety nie jest oryginalna a została uzupełniona po II wojnie światowej. Z racji stopnia, którego dotyczy jest to bardzo rzadki eksponat.
Eksponat został przekazany do zbiorów Grajewskiej Izby Historycznej przez syna Franciszka Strzelczyka.

Franciszek Strzelczyk był podoficerem, który pełnił służbę w szeregach 9 PSK przez cały okres jego istnienia tj. od momentu powstania pułku jesienią 1921 r., aż do jego kapitulacji pod Kockiem w październiku 1939 r.  Krótki biogram właściciela rogatywki Franciszka Strzelczyka:
https://grajewiak.pl/index.php/biogramy/923-strzelczyk-franciszek

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie