"Eksponat miesiąca" - wrzesień 2020

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
1 września 2020

Oficerska kurtka mundurowa wz. 36 – por. Izydora Kołakowskiego w barwach 9 PSK

Jako eksponat miesiąca września prezentujemy oficerską kurtkę mundurową wz. 36 porucznika Izydora Kołakowskiego, który poległ podczas walk 9 PSK w kampanii wrześniowej 1939 r.

   Prezentowana kurtka mundurowa została wykonana 7 kwietnia 1938 roku przez Państwowe Zakłady Umundurowania, zlokalizowane wówczas na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, o czym świadczy „metka” wszyta od środka kieszeni wewnętrznej. Jest to typowa kurtka mundurowa Wojska Polskiego kroju oficerskiego wz. 36, zapinana na
7 guzików i z czterema zamykanymi klapkami kieszeniami zewnętrznymi (dwoma mniejszymi na piersi i dwoma bocznymi), wykonana z sukna w kolorze khaki. Kurtka zawiera oznaczenia stopnia (porucznik) w postaci dwóch pięcioramiennych gwiazdek wyszytych na naramiennikach bajorkiem w srebrnym kolorze oraz wężyk typu oficerskiego wzdłuż krawędzi kołnierza. Dodatkowo kurtka zawiera elementy wyróżniające i określające przynależność pułkową oficera, dla którego została wykonana. Są nimi: haftowane bajorkiem w kolorze srebrnym na naramiennikach inicjały „KP” szefa honorowego 9 PSK – Kazimierza Pułaskiego oraz wyhaftowane na kołnierzu proporczyki w barwach 9 PSK. Na lewej kieszeni, na piersi znajduje się odznaka pułkowa 9 PSK w wersji oficerskiej. Odznaka została wykonana przez zakład Wiktora Gontarczyka, znajdujący się przy ulicy Miodowej 19
w Warszawie.
   Eksponat został przekazany do zbiorów Grajewskiej Izby Historycznej razem z kilkoma innymi eksponatami związanymi z por. Izydorem Kołakowskim przez jego pasierba, Jerzego Malczewskiego z Łodzi w maju 2014 roku.
   W momencie przekazania mundur nie był w idealnym stanie (m.in. częściowo wyprute oznaki stopni i inicjały „KP” na naramiennikach, częściowo wyprute i przemalowane proporczyki pułkowe na kołnierzu, częściowo zniszczony haft wężyka na kołnierzu).
W związku z tym została poddana pracom konserwatorskim: naramienniki wymienione na oryginalne z pełnymi haftami, które zostały przekazane razem z mundurem; uzupełniono haft wężyka na kołnierzu oraz zmieniono kolor proporczyków kołnierzowych na barwy 9 PSK.

Izydor Kołakowski był oficerem, który pełnił służbę w szeregach 9 PSK od sierpnia 1934 roku do swojej śmierci w trakcie bitwy pod Domanowem w dniu 13 września 1939 roku.

Krótki biogram Izydora Kołakowskiego: https://grajewiak.pl/index.php/biogramy/942-kolakowski-izydor

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie