Eksponat miesiąca - Marzec 2021 r.

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
1 marca 2021

Dekiel Polskiej Korporacji Akademickiej "Nationalitas" po studencie SGGW - Czesławie Złotkowskim z Grajewa

Jako eksponat marca prezentujemy dekiel (czapkę członkowską) Polskiej Korporacji Akademickiej „Nationalitas” po pochodzącym z Grajewa studencie SGGW – Czesławie Złotkowskim.

Mimo kiepskiego stanu zachowania czapka jest obecnie prawdopodobnie jedynym, znanym egzemplarzem dekla korporacji „Nationalitas”. Korporacja ta powstała w czerwcu 1923 r. w Warszawie i funkcjonowała do ok. 1933 r. Obecnie znanych jest ok. 60 nazwisk jej członków, którzy reprezentowali następujące uczelnie: Uniwersytet Warszawski, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Politechnika Warszawska, Wyższa Szkoła Handlowa, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytet Poznański i Uniwersytet Jagielloński. Dewiza korporacji to: „Laboremus pro natione” („Pracujemy dla narodu”). Barwami korporacji były: fioletowa – złota – błękitna.

Czapka pochodzi z końca lat dwudziestych XX wieku i jest wykonana z połączenia różnorodnych materiałów. Główna część wykonana jest z sukna w kolorze ciemnobrązowym. Denko w okrągłym kształcie, na którym został wykonany haft bajorkiem (nić w metalowym oplocie) przedstawiający stylizowany kwiat z ośmioma romboidalnymi płatkami, w którego środku znajduje się litera N. Całość tego emblematu została otoczona szerokim okręgiem wyszytym złoconą nitką. Wewnętrzna podszewka wykonana z materiału lnianego, obecnie
w kolorze niebieskawym. Otok jest najbardziej zniszczonym elementem, obecnie pozostał tylko jeden fragment z taśmy w kolorze złotym, prawdopodobnie pozostałe dwa elementy były w barwach korporacyjnych: fioletowej i błękitnej. Od wewnątrz otok był usztywniony tekturą i skórzanym potnikiem w kolorze brązowym, na którym wytłoczony jest napis PERFECTION. Daszek skórzany od zewnątrz w kolorze czarnym, a od spodu w brązowym.

Eksponat został przekazany do zbiorów GIH jako depozyt.

Wykorzystane materiały:
Bartłomiej P. Wróblewski, Korporacja Nationalitas (Warszawa), (na:) www.archiwumkorporacyjne.pl stan 21 VII 2020 r.


Czesław Złotkowski

Wg informacji rodzinnych urodził się 15 października 1902 roku w Grajewie, jako piąte z kolei dziecko Feliksa Złotkowskiego i Adeli Kalinowskiej ze Skarżyńskich. W sumie miał pięcioro rodzeństwa (Józef, Jadwiga, Hieronim, Marianna, Anna). Uczęszczał do Państwowego Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Grajewie. W czasach gimnazjum Czesław Złotkowski był aktywnym członkiem teatru szkolnego, założonego przez nauczyciela języka polskiego, Jana Loranca. Wystąpił między innymi w „Ślubach panieńskich” Aleksandra Fredry. Zdał pierwszą maturę zorganizowaną w grajewskim Gimnazjum w roku 1926. Po zdaniu matury podjął studia w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, które ukończył w roku 1933 lub 1934, uzyskując tytuł magistra inżyniera leśnika. W czasie studiów należał do Polskiej Korporacji Akademickiej „Nationalitas” i figuruje na liście członków tej organizacji, zamieszczonej na stronie Archiwum Korporacyjnego.

W 1939 roku Czesław Złotkowski wstąpił w związek małżeński z Bronisławą Golec. Według ustnego rodzinnego przekazu, ślub był zaplanowany w pierwszych dniach września 1939 roku, niestety wybuch wojny temu przeszkodził. Ślub odbył się zatem dopiero po ustaniu działań wojennych – 27 listopada 1939 r. w Druskiennikach. Okres wojny małżonkowie spędzili w miejscowości Budzyń pod Kraśnikiem Lubelskim, gdzie Jan Golec, ojciec panny młodej miał dom, kilkunastohektarowe gospodarstwo rolne i młyn wodny na rzece Wyżnicy. Po wojnie Czesław Złotkowski dostał nakaz pracy w Okręgowym Zarządzie Lasów Państwowych w Lublinie, w Dziale Hodowli Lasów. Ze szczątkowych informacji z tamtego okresu wynika, że zajmował się nowymi nasadzeniami drzew i zakładaniem szkółek leśnych. Z czasem awansował na stanowisko kierownika tego działu i na tym stanowisku pracował już do emerytury.

Był cenionym pracownikiem, kompetentnym, dokładnym i skrupulatnym, lubianym przez współpracowników. Miał troje dzieci. Dwie córki, Krystynę i Jolantę oraz syna Krzysztofa. Zmarł w Lublinie w dniu 11 sierpnia 1983 roku. Został pochowany na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Lipowej w Lublinie.

Informacje przekazane przez Krzysztofa Złotkowskiego

Galeria

  • Powiększ zdjęcie