Eksponat miesiąca – Lipiec 2021 r.

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
1 lipca 2021

Wieczko „Mydełko do zębów W. Adamczewski i S-ka”

Jako eksponat miesiąca lipca Grajewska Izba Historyczna proponuje wieczko od „Mydełka do zębów W. Adamczewski i S-ka”. Pochodzi ona z okresu międzywojennego i co ciekawe wówczas proszki i mydełka do zębów były bardziej popularne od znanej nam dziś powszechnie pasty do zębów.

Przedmiot jest wytłoczony z cienkiej aluminiowej blaszki, która miała pierwotnie okrągły kształt o śr. 50 mm z rantem wysokości 10 mm. Wzdłuż górnej krawędzi widoczny jest napis „MYDEŁKO”. Poniżej, nieco z lewej strony w poziomie napis „DO ZĘBÓW”. Zaś poniżej centralnie kolejny napis „W. ADAMCZEWSKI”. Na dole z lewej strony stylizowana wieża obronna. Z prawej strony „i SKA”. Na dole, wzdłuż krawędzi napis „WARSZAWA”.

Przedmiot został przekazany do zbiorów Grajewskiej Izby Historycznej w 2010 r. przez Krzysztofa Gutowskiego.

Fabryka mydła i świec W. Adamczewski Sp. została założona w 1918 r. w Warszawie. Zarząd mieścił się przy ulicy Kopernika 5. Jej pomieszczenia biurowe znajdowały się przy ulicy Bonifraterskiej 9. Natomiast zakłady produkcyjne zostały ulokowane na Pradze przy ulicy Grodzieńskiej 21/29. W okresie II RP zatrudniała ok. 40 osób, zaś zakres jej produkcji był bardzo szeroki. Wytwarzano tam między innymi: mydło toaletowe, świece stearynowe, wosk, parafin, pasty podłogowe, a także proszki do zębów. Te środki higieny jamy ustnej w dwudziestoleciu międzywojennym były bardziej popularne niż pasty do zębów. Można je było kupić w różnych obiektach usługowych, między innymi w aptekach. Zakład miał bardzo dobrze rozwiniętą promocję. Z reklamy przed seansami filmowymi widzowie dowiadywali się, że „Mydła Adamczewski z wieżą – czystość w każdym domu szerzą”. Umieszczona na wieczku wizerunek wieży była znakiem charakterystycznym tego zakładu i był on znakiem zarejestrowanym, prawnie chronionym (nr rej. 20008 z 1930 r. i nr rej. 22814 z 1932 r.)

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Wieczko od „Mydełka do zębów W. Adamczewski i S-ka”

    Wieczko od „Mydełka do zębów W. Adamczewski i S-ka”

  • Powiększ zdjęcie Wieczko od „Mydełka do zębów W. Adamczewski i S-ka”

    Wieczko od „Mydełka do zębów W. Adamczewski i S-ka”