Izba Pamięci 9 PSK w 2 bat. zmech. w Giżycku

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
1 marca 2018

W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych dyrektor Grajewskiego Centrum Kultury wraz z przedstawicielami Grajewskiej Izby Historycznej wzięli udział w dwóch uroczystościach, które odbyły się w 15. Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej.

Pierwszą z nich było otwarcia Batalionowej Izby Pamięci im.9 Pułku Strzelców Konnych w obiektach 2 batalionu zmechanizowanego, który kultywuje tradycje 9 PSK i 9 PSK AK. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: dowódca 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej gen. bryg. Jarosław Gromadziński, dowódca 2 batalionu zmechanizowanego ppłk Adam Krysiak oraz Prezes Towarzystwa Przyjaciół 9 PSK w Grajewie Antoni Dudziński. W trakcie uroczystości dowódca gen. Jarosław Gromadziński został uhonorowany Odznaką Pamiątkową 9 PSK.

Druga z uroczystości odbyła się w Klubie Garnizonowym 15 GBZmech. im. Zawiszy Czarnego, a było nią podpisanie listu intencyjnego Komitetu Społecznego w sprawie budowy pomnika Żołnierza Wyklętego por. Stanisława Grabowskiego „WIARUSA” i nadania Ośrodkowi Szkolenia na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju „Combat-Alert” jego imienia. List intencyjny podpisali: dowódca 15 GBZmech., przedstawicielka Posła na Sejm RP Wojciecha Kossakowskiego z Ełku, Komendant OSzPWL w Orzyszu, Burmistrz Orzysza oraz Prezes Zarządu Fundacji „Combat Alert".

Miasto Grajewo, jak i Grajewska Izba Historyczna od lat ściśle współpracuje z 15 GBZmech., a w szczególności z jej 2 batalionem zmechanizowanym, który kultywuje tradycje 9 PSK. Spotkanie w gościnnych progach giżyckiej jednostki było też okazją do omówienia najbliższych wspólnych przedsięwzięć.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Izba Pamięci

    Izba Pamięci

  • Powiększ zdjęcie Izba Pamięci

    Izba Pamięci

  • Powiększ zdjęcie Izba Pamięci

    Izba Pamięci

  • Powiększ zdjęcie Izba Pamięci

    Izba Pamięci

  • Powiększ zdjęcie Izba Pamięci

    Izba Pamięci