Eksponat miesiąca - Czerwiec 2023 r.

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
1 czerwca 2023

Cennik Cechu Rzeźnicko-Wędliniarskiego w Grajewie

na sprzedaż mięsa i wędlin – 1937 r.

 

Jako eksponat miesiąca czerwca proponuje cennik Cechu Rzeźnicko-Wędliniarskiego w Grajewie na sprzedaż mięsa i wyrobów wędliniarskich z 1937 r.

Przedmiot jest papierowym dokumentem o wymiarach 250 x 155 mm szerokości. Ma on formę drukowanego formularza do odręcznego wypełnienia, co też faktycznie nastąpiło.

 

W lewym górnym roku jest nadrukowany napis: „CECH / Rzeźnicko-Wędliniarski / w GRAJEWIE / na powiat Szczuczyński”. Obok, z prawej strony miejsce do wypełnieni właściciela sklepu (jatki) i jej lokalizacji. W tym wypadku zostało ono wypełnione. Obecnie imię i nazwisko jest wtórnie zamazane niemniej możliwe do odczytania, w związku z czym wiemy, że cennikiem tym posługiwał się Kowalewski Stanisław prowadzący sklep/jatkę w grajewskich halach.

Poniżej znajduje się wyśrodkowany napis dużymi literami: „CENNIK / na sprzedaż mięsa wieprzowego i wyrobów wędliniarskich”. Pod nim wyszczególniono konkretne artykuły spożywcze z rubrykami obok, w które należało wpisać obowiązującą w złotych i groszach cenę za 1 kilogram. Są to kolejno: słonina 1,60; sadło 1,70; schab 1,30; boczek 1,30; inny gat. mięsa 1,30; podroby 0,60; szmalec biały topiony 1,90; szmalec szary 1,30; kiełbasa zwyczajna 1,70; salceson włoski 1,70; kiełbasa krakowska 2,40; szynka i baleron gotowany 2,90; pasztetowa 2; boczek wędzony 1,70; szynka wędzona z kością - ; kaszanka 0,80, rozmaitości 2,20.

Na dole strony umieszczono miejsce i datę wypełnienia dokumentu, która została wpisana odręcznie: Grajewo, dn. 2 luty 1937 r. Obok znajduje się nieczytelny podpis właściciela sklepu/jatki. Na zachowany, dokumencie w jego dolnej części znajduje się też mocno już wyblakła, okrągła pieczątka, odbita fioletowym tuszem: po otoku CECH STARSZYCH ZGROMADZENIU RZEŹNIKÓW WĘDLINIARZY W GRAJEWIE, zaś w centrum pieczątki

Dokument zachował się w dostatecznym stanie. Cały jest przebarwiony (poplamiony, pożółkły), brzegi są pogięte i naderwane. Eksponat został przekazany do zbiorów Grajewskiej Izby Historycznej w 2012 r. przez Stanisława Kowalewskiego.

Dokument jest cennym świadectwem codziennego życia końca lat trzydziestych w Grajewie. Umożliwia nam zapoznanie się z asortymentem i cenami mięsa i wędlin, jakie był w codziennym użytku w końcu lat trzydziestych. Potwierdza także funkcjonowanie w Grajewie Cechu Rzeźnicko-Wędliniarskiego oraz fakt nadzoru przez niego nad prowadzonym handlem produktami mięsnymi. Także podana w dokumencie sama lokalizacja sklepu jest niezwykle interesująca, gdyż wspomniane hale są zapewne halą targową, która została wybudowana w 1936 r. na terenie ówczesnego targowiska (obecnie są to tereny Osiedla 100-lecia).

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Cennik Cechu Rzeźnicko-Wędliniarskiego w Grajewie  na sprzedaż mięsa i wędlin – 1937 r.

    Cennik Cechu Rzeźnicko-Wędliniarskiego w Grajewie na sprzedaż mięsa i wędlin – 1937 r.