Eksponat miesiąca – Listopad 2024 r.
Książeczka wojskowa (Wojennyj bilet) Wacława Pankiewicza z 1940r.
Jako eksponat miesiąca listopada prezentujemy książeczkę wojskową (Wojennyj bilet) Wacława Pankiewicza z 1940r.
Prezentowany eksponat to zszywana niewielka książeczka o wymiarach zewnętrznych 110 x 80 mm i objętości 30 stron.
Książeczka wojskowa posiada okładkę obklejoną płótnem o ciemnoszarym kolorze. Centralnie wzdłuż górnej krawędzi nadrukowana jest na niej pięcioramienna gwiazda z sierpem i młotem (godłem Związku Sowieckiego) w centrum, na lewo od gwiazdy drukowane – CC, a na prawo – CP (skrót od ros. Союз Советских Социалистических Республик – Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich). Poniżej dużymi literami, cyrylicą (WOJENNYJ BILJET). Pod nim nadrukowano kolejny napis w języku rosyjskim: (NARODNYJ KOMISARIAT OBORONY SSSR). Jeszcze niżej rok: 1939. Wszystkie nadruki są w kolorze czarnym.
Środek książeczki tworzą papierowe, numerowane kartki z nadrukami w kolorze czarnym i miejscami do odręcznego wypełnienia. Treść dokumentu sporządzono w języku rosyjskim. Książeczka została wydana 18 grudnia 1940 r. i jest wypełniona pismem odręcznym (fioletowym atramentem). Zapisane zostały strony 1-5, 12, 19, 25. Na stronach od 1 do 5 wymienione zostały dane personalne poborowego. Na stronach 1, 5, 12 i 19 zostały odbite fioletowym tuszem okrągłe pieczęcie o średnicy 35 mm. Są to pieczęcie: Zabłudowskiego RWK Biełostockoj Obłasti. Dokument został wydany dla Wacława Pankiewicza ur. w 1916 r.
Eksponat zachował się w stanie dostatecznym. Kartki i okładka są pogięte i ponadrywane, głównie na rogach. Kartki pożółkły, a część napisów wyblakła. Niniejszy przedmiot do zbiorów naszej instytucji przekazał Wacław Pankiewicz, syn właściciela powyższego dokumentu.
Военный билет (wojenny bilet) to inaczej książeczka wojskowa, czyli dokument identyfikujący posiadacza i wskazujący aktualny przydział do jednostki wojskowej, do której ma trafić. Ten typ dokumentu obowiązywał w armii ZSRR W tym wypadku stanowi namacalne świadectwo okupacji radzieckiej terenów obecnego woj. białostockiego w okresie IX 1939 – VI 1941 r. oraz faktu, że mieszkańcy tych terenów zostali uznani za obywateli Związku Radzieckiego i podlegali chociażby obowiązkowi mobilizacyjnemu do Armii Czerwonej.