Muzeum Historyczne w Grajewie (Grajewska Izba Historyczna)

Eksponat miesiąca - Kwiecień 2021 r.

1 kwietnia 2021

Dyplom nadania Srebrnego Krzyża Zasługi z 19 marca 1937 r.

Kwiecień jest miesiącem, w którym rokrocznie wspominamy ofiary tzw. Zbrodni Katyńskiej, w której to funkcjonariusze NKWD zamordowali ok. 22 000 polskich obywateli, głownie oficerów Wojska Polskiego. Wśród ofiar było co najmniej kilkadziesiąt osób powiązanych w różny sposób z Grajewem. Jedną z nich był mjr wet. Aleksander Szczęścikiewicz, który pełnił służbę w szeregach 9 pułku strzelców konnych.

 

W zbiorach Grajewskiej Izby Historycznej znajduje się dyplom nadania Srebrnego Krzyża Zasługi wystawiony na jego nazwisko, dlatego postanowiliśmy zaprezentować go jako eksponat miesiąca kwietnia.

Dyplom wykonany został na grubym papierze i ma wymiary 346 mm długości i 212 mm szerokości. Wprawdzie w chwili wystawienia papier był biały, to jednak do czasów obecnych zachował się mocno przebarwiony i poplamiony. Dyplom to standardowy formularz, który został wypełniony maszynowy. Wpisane informacje dotyczą danych osoby odznaczonej:

ALEKSANDROWI SZCZĘŚCIKIEWICZOWI / KAPITANOWI LEKARZOWI WETERYNARII; przyczyny otrzymania odznaczenia: ZA ZASŁUGI W SŁUŻBIE WOJSKOWEJ oraz daty nadania 19 marca 1937 r. Dodatkowo w dolnej części dyplomu znajduje się nazwisko

  • podpis ówczesnego Prezesa Rady Ministrów Felicjana Sławoja-Składkowskiego oraz wytłoczona obok pieczęć okrągła Prezesa Rady Ministrów z godłem RP w środku.

 

Aleksander Szcześcikiewicz urodził się 25 II 1896 r. w Jarosławiu jako syn Jana i Wawrzyny. W 1918 r. ochotniczo wstąpił do Wojska Polskiego. Od XII 1918 r. pełnił obowiązki lekarza weterynarii w 5 Dywizji Piechoty, a potem – w 12 DP. Dyplom weterynarii uzyskał w 1922 r. we Lwowie. Od 1 VII 1922 r. do 1938 r. służył jako pułkowy lekarz weterynarii w szeregach 9 pułku strzelców konnych. Był jednym z najdłużej służących w 9 psk oficerów. W 1936 r. we wniosku o nadanie Srebrnego Krzyża Zasługi stwierdzano: Najstarszy oficer pułku. Cieszy się wielkim uznaniem i szacunkiem w korpusie oficerskim. Jako starszy kolega swoim taktem, Wysokiem poczuciem honoru i ideowego stosunku do służby, służy przez długie lata wzorem i przykładem już kilkunastu roczników młodszych kolegów. Doskonały lekarz wet., zamiłowany w swoim fachu i koniu, troską o konia pułkowego przyczynił się do podniesienia stanu kondycji i pielęgnacji w pułku, wykazując wielokrotnie wyróżnienie statystyczne pomiędzy innymi oddziałami. W szeregach 9 psk służył do 1939 r., gdy został przeniesiony na stanowisko szefa służby weterynaryjne 29 DP. Wziął udział w kampanii wrześniowej w stopniu majora. Dostał się do sowieckiej niewoli. Był więźniem obozy specjalnego NKWD w Starobielsku. Został zamordowany w lesie koło Piatichatek (obecnie Charków) wiosną 1940 r. W 2007 r. pośmiertnie został awansowany na stopień podpułkownika.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Dyplom nadania Srebrnego Krzyża Zasługi z 19 marca 1937 r.

    Dyplom nadania Srebrnego Krzyża Zasługi z 19 marca 1937 r.