Muzeum Historyczne w Grajewie (Grajewska Izba Historyczna)

Eksponat miesiąca – Maj 2021 r.

1 maja 2021
Tabliczka propagandowa LOPP
 
Jako eksponat miesiąca w maju Grajewska Izba Historyczna prezentuje jeden z kilkunastu eksponatów, będących w zbiorach GIH, które są powiązane z działającą w okresie II RP organizacją społeczną „Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej” (LOPP). Tym eksponatem jest tabliczka propagandowa LOPP.
Wykonana z metalu emaliowana tabliczka/szyld ma kształt prostokąta o wymiarach 200 x 120 mm z zaokrąglonymi rogami. W przekroju jest lekko wypukła, a w narożnikach posiada 4 otwory o śr. 5 mm, zabezpieczone stalowymi „oczkami”.
 
Na awersie na jasno beżowym tle znajdują się napisy w kolorze seledynowym i czerwonym. Od góry jest to kolejno: logo LOPP złożone ze stylizowanego śmigła samolotowego i maski przeciwgazowej oraz liter L.O.P.P. Poniżej znajduje się czerwony napis: WŁAŚCICIEL DOMU / JEST CZŁONKIEM / LOPP. Z kolei pod nim widnieje hasło w kolorze seledynowym: OBRONA PRZECIWLOTNICZA / JEST OBOWIĄZKIEM / POWSZECHNYM. Od góry i dołu napis ten jest oddzielony od pozostałych napisów seledynową poziomą linią z przerwą w środku. Na samym dole znajduje się kolejne, tym razem w kolorze czerwonym, hasło o zabarwieniu propagandowym: BĄDŹMY WSZYSCY / CZŁONKAMI / LOPP.
 
Tabliczki tego typu były umieszczane na elewacji budynku i miały głównie charakter propagandowo-informacyjny. Jest jednym z kilkunastu eksponatów.
 
Do zbiorów Grajewskiej Izby Historycznej eksponat ten został przekazany w 2005 r., a jego ofiarodawcą był pan Antoni Czajkowski, który dodatkowo przekazał informację, że tabliczka ta była umieszczona pierwotnie na jednym z domów przy obecnej ul. dr. Tadeusza Nowickiego. W momencie przekazania tabliczka była mocno zanieczyszczona i częściowo pordzewiała, w związku z czym została poddana zabiegom konserwacyjnym.
 
Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej była polską masową organizacją społeczną. Powstała w 1928 r. w wyniku połączenia Ligi Obrony Powietrznej Państwa z Towarzystwem Obrony Przeciw-gazowej. LOPP przygotowywała społeczeństwo do obrony przeciwlotniczej i gazowej. Dbała również o rozwój lotnictwa oraz wspierała budowę lotnisk. Prowadziła szkoły szybowcowe i szkoły pilotów, a także modelarnie z zatrudnionymi instruktorami. LOPP publikowała periodyki m.in. „Lot Polski”, „Skrzydlatą Polskę”. Organizacja funkcjonowała do 1939 r. Oddział LOPP znajdował się także
w Grajewie, a siedziba Komitetu Powiatowego LOPP mieściła się w budynku ówczesnego Starostwa Powiatowego.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Tabliczka propagandowa LOPP przed konserwacją

    Tabliczka propagandowa LOPP przed konserwacją

  • Powiększ zdjęcie Tabliczka propagandowa LOPP po konserwacji

    Tabliczka propagandowa LOPP po konserwacji