"Eksponat miesiąca"

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Eksponat miesiąca - Sierpień 2022 r.

Przejdź do - Eksponat miesiąca - Sierpień 2022 r.

W sierpniu jako eksponat miesiąca proponujemy „kapsle” z grajewskich fabryk kleju z początku XX wieku. Są one najprawdopodobniej związane z fabryką mączki kostnej i kleju „Białostocki i Antonowicz”. Eksponaty do zbiorów Grajewskiej Izby Historycznej przekazał Krzysztof Piotr Gutowski.

Czytaj więcej o: Eksponat miesiąca - Sierpień 2022 r.

Eksponat miesiąca - Lipiec 2022 r.

Przejdź do - Eksponat miesiąca - Lipiec 2022 r.

Książeczka harcerska Józefa Koleśnika z okresu II RP

 W tym miesiącu jako eksponat miesiąca proponujemy książeczkę harcerską z okresu II RP wystawiona na nazwisko Józefa Koleśnika. Eksponat ten został przekazany w 2003 r. do zbiorów ówczesnej Izby Pamięci Ziemi Grajewskiej przez Teresę Gajdowską-Malinowską. Dokument jest dość mocno zniszczony: kartki są luźne i pogięte, a papier pożółkły; okładki uległy wyraźnym przebarwieniom, na części stron widać plamy po kleju i przebarwienia.

Czytaj więcej o: Eksponat miesiąca - Lipiec 2022 r.

Eksponat miesiąca - Czerwiec 2022 r.

Przejdź do - Eksponat miesiąca - Czerwiec 2022 r.

Państwowa Odznaka Sportowa – klasa złota – okres II RP

 Grajewska Izba Historyczna jako eksponat miesiąca czerwca proponuje Państwową Odznakę Sportową klasy złotej z okresu II Rzeczpospolitej.

Eksponat został zakupiony do zbiorów GIH we wrześniu 2011 roku i jest eksponowany na ekspozycji poświęconej 9 Pułkowi Strzelców Konnych. Odznaki tego typu (różnych klas i kategorii) były powszechnie zdobywane przez żołnierzy 9 Pułku Strzelców Konnych oraz członków grajewskich stowarzyszeń sportowych i paramilitarnych (np. ZHP, Strzelec, Przysposobienie Wojskowe) aż do wybuchu II wojny światowej.

Czytaj więcej o: Eksponat miesiąca - Czerwiec 2022 r.

Eksponat miesiąca - Maj 2022 r.

Przejdź do - Eksponat miesiąca - Maj 2022 r.

„Gazeta Grajewska” nr 13 z 16–22 XI 1954 r.

Grajewska Izba Historyczna jako eksponat miesiąca maja proponuje jeden z egzemplarzy „Gazety Grajewskiej”. Gazeta składa się z 4 stron o wysokości 280 mm i szerokości 210 mm każda. Całość została wykonana z papieru gazetowego. Wspomniany powyżej periodyk jest datowany ma numer 13 i jest datowany na 16–22 listopada 1954 r. i jest najstarszym numerem „Gazety Grajewskiej” znajdującym się w naszych zasobach. Eksponat został przekazany do naszych zbiorów w 2011 roku przez pana Apoloniusza Ciołkiewicza.

Czytaj więcej o: Eksponat miesiąca - Maj 2022 r.

Eksponat miesiąca - Kwiecień 2022 r.

Przejdź do - Eksponat miesiąca - Kwiecień 2022 r.

Żeliwna tablica z grobu Piotra Arendta z 1888 r.

Grajewska Izba Historyczna jako eksponat miesiące kwietnia proponuje tablicę z grobu Piotra Arendta z 1888 r.

Tablica była pierwotnie częścią krzyża nagrobnego, po którym zostały jedynie wygięte ozdobnie fragmenty połączone bezpośrednio z tablicą. Eksponat został wykonany w całości
z żeliwa metodą odlewu i ma następujące wymiary 385 mm wysokości oraz 290 mm szerokości. Natomiast sama tablica ma 230 mm wysokości oraz 290 długości. Tablica ma kształt zbliżony do prostokątnego. W połowie wszystkich krawędzi znajdują się wcięcia, co powoduje, ze narożniki maja formę częściowo wystających poza jego obręb kwadratów. Wzdłuż wszystkich krawędzi tablicy biegnie wypukły dwustopniowy rant, zaś w każdym
z czterech narożników tablicy widoczne są ozdoby w kształcie rozetek o śr. 30 mm.

Czytaj więcej o: Eksponat miesiąca - Kwiecień 2022 r.

Eksponat miesiąca - Marzec 2022 r.

Przejdź do - Eksponat miesiąca - Marzec 2022 r.

„Galinder Volkskalender - 1944 r.” (Grajewski Kalendarz Ludowy)

 Grajewska Izba Historyczna jako eksponat miesiąca marca prezentuje „Galinder Volkskalender - 1944 r.” (Grajewski Kalendarz Ludowy). W zbiorach GIH znajdują się jego dwa egzemplarze. Ten prezentowany został przekazany do naszych zbiorów przez Panią Henrykę Ostalską w 2006 r. Ogólny stan zachowania eksponatu jest dobry, głównie okładka jest lekko przybrudzona, zaś grzbiet uległ drobnemu przetarciu.

 

Czytaj więcej o: Eksponat miesiąca - Marzec 2022 r.

Eksponat miesiąca - Luty 2022 r.

Przejdź do - Eksponat miesiąca - Luty 2022 r.

XIX-wieczna pieczęć grajewskiego zegarmistrza L. Tetennauma

Grajewska Izba Historyczna jako eksponat miesiąca lutego proponuje pochodzącą z XIX wieku pieczęć grajewskiego zegarmistrza L. Tetennauma, która została zakupiona do zbiorów GIH w 2011 r.

Podstawa pieczęci ma wymiary 72 x 35 mm oraz grubość 10 mm, i jest z góry zakończona centralnie położonym pionowym uchwytem wys. 30 mm o kształcie zbliżonym do trójkątnego o zaokrąglonym wierzchołku i znajdującym się w nim niewielkim otworkiem.

Czytaj więcej o: Eksponat miesiąca - Luty 2022 r.

Eksponat miesiąca - Styczeń 2022

Przejdź do - Eksponat miesiąca - Styczeń 2022

Dowód Osobisty z okresu II RP

 

Grajewska Izba Historyczna jako eksponat miesiąca stycznia proponuje dowód osobisty z okresu II Rzeczpospolitej. Eksponat do naszych zbiorów przekazała w lutym 2020 r. pani Bernarda Chełmińska, córka posiadacza tego dokumentu.

Czytaj więcej o: Eksponat miesiąca - Styczeń 2022

Eksponat Miesiąca - Grudzień 2021 r.

Przejdź do - Eksponat Miesiąca - Grudzień 2021 r.

Znaczek reklamowy firmy Café HAG z herbem Grajewa z 1930 r.

Jako eksponat miesiąca grudnia Grajewska Izba Historyczna prezentuje znaczek reklamowy firmy Café HAG, na którym jest umieszczony herb Grajewa.

Czytaj więcej o: Eksponat Miesiąca - Grudzień 2021 r.

Eksponat miesiąca - Listopad 2021 r.

Przejdź do - Eksponat miesiąca - Listopad 2021 r.

Krzyż Rozbrojenie – Wypędzenie  Niemców – Warszawa 11 XI 1918

Listopad jest miesiącem, w którym uroczyście obchodzimy między innymi Święto Niepodległości, będące pamiątką wydarzeń z 11 listopada 1918 roku. Warto pamiętać, że jednym z elementów wydarzeń związanych z procesem odzyskiwania niepodległości była akcja oddolnego rozbrajania żołnierzy niemieckich, okupujących obszar Królestwa Polskiego przez członków Polskiej Organizacji Wojskowej.

Czytaj więcej o: Eksponat miesiąca - Listopad 2021 r.