Grajewska Izba Historyczna

"Eksponat miesiąca"

„Eksponat miesiąca”

W związku z przypadającą w 2020 roku 480 rocznicą nadania praw miejskich Grajewu postanowiliśmy zainicjować w Grajewskiej Izbie Historycznej projekt „Eksponat miesiąca”. W jego ramach będziemy prezentować najciekawsze naszym zdaniem eksponaty, będące w posiadaniu GIH. Poza informacjami w przestrzeni wirtualnej ich oryginały przez cały dany miesiąc będzie można zobaczyć, w specjalnie w tym celu przygotowanej, gablocie w sali ekspozycyjnej GIH. Będą to przedmioty zarówno bezpośrednio powiązane z przeszłością naszego miasta, ale też takie, które dotyczą jej tylko pośrednio. Poprzez te eksponaty, które nie zawsze zwiedzający GIH mogą oglądać na co dzień, chcemy uświadomić, że często pojedyncza rzecz może być punktem wyjścia do podróży w czasie... i odkrywania tego, co nieznane i zapomniane...

Serdecznie zapraszamy.

 

Artykuły

"Eksponat miesiąca" - marzec 2020

Przejdź do - "Eksponat miesiąca" - marzec 2020

Drewniana walizka jeńca z Armii Czerwonej

W tym miesiącu przedstawiamy przedmiot zwykły i codzienny, który jednak posiada ciekawą historię. Jet to drewniana walizka z pierwszej połowy XX w.

Czytaj więcej o: "Eksponat miesiąca" - marzec 2020

"Eksponat miesiąca" - luty 2020

Przejdź do - "Eksponat miesiąca" - luty 2020

Zdjęcie w formie tableau z 01.02.1897 r. wykonane z okazji 25-lecia pracy naczelnika stacji kolejowej w Grajewie Jewgienija Lwowicza Brjuli

Tym razem prezentujemy najstarsze zdjęcie związane z Grajewem, które znajduje się w zbiorach Grajewskiej Izby Historycznej.

Czytaj więcej o: "Eksponat miesiąca" - luty 2020

"Eksponat miesiąca" - styczeń 2020

Przejdź do - "Eksponat miesiąca" - styczeń 2020

Nominacja Kazimierza Urniaża na porucznika powiatu kowieńskiego z 3.02.1779 r.

Prezentowany eksponat jest najstarszym dokumentem znajdującym się w zbiorach Grajewskiej Izby Historycznej. Nie wiąże się jednak bezpośrednio z okolicami Grajewa.

Czytaj więcej o: "Eksponat miesiąca" - styczeń 2020