Grajewska Izba Historyczna

Strona główna


Najnowsze aktualności

Dzień Dziecka

Eksponat miesiąca - Czerwiec 2023 r.

Powiększ zdjęcie Cennik%20Cechu%20Rzeźnicko-Wędliniarskiego%20w%20Grajewie%20%20na%20sprzedaż%20mięsa%20i%20wędlin%20–%201937%20r.

Cennik Cechu Rzeźnicko-Wędliniarskiego w Grajewie

na sprzedaż mięsa i wędlin – 1937 r.

 

Jako eksponat miesiąca czerwca proponuje cennik Cechu Rzeźnicko-Wędliniarskiego w Grajewie na sprzedaż mięsa i wyrobów wędliniarskich z 1937 r.

Przedmiot jest papierowym dokumentem o wymiarach 250 x 155 mm szerokości. Ma on formę drukowanego formularza do odręcznego wypełnienia, co też faktycznie nastąpiło.

 

Czytaj więcej o: Eksponat miesiąca - Czerwiec 2023 r.

Dzień Matki

Noc Muzeów w Grajewskiej Izbie Historycznej

Powiększ zdjęcie Noc%20Muzeów%20w%20GIH

Dnia 13 maja 2023 r. w Grajewskiej Izbie Historycznej odbyła się kolejna edycja Nocy Muzeów. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję wysłuchać referatu Michała Grabowskiego -prezesa Fundacji Badań nad Dziedzictwem Kulturowym- „Badania archeologiczne i konserwatorskie kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Wąsoszu – odkrycie krypty Jakuba z Glinek herbu Trzaska”.  Była to też okazja do zwiedzenia ekspozycji stałych GIH.

Czytaj więcej o: Noc Muzeów w Grajewskiej Izbie Historycznej

Relacja z otwarcia wystawy malarstwa Julii Śmiarowskiej “Prośba o wyspy szczęśliwe” - 29 IV

Powiększ zdjęcie Zdjęcie%20z%20otwarcia%20wystawy%20malarskiej

W dniu 29 kwietnia 2023 r. w Muzeum Historycznym w Grajewie (Grajewska Izba Historyczna), oddział Grajewskiego Centrum Kultury odbyło się otwarcie wystawy malarstwa Julii Śmiarowskiej “Prośba o wyspy szczęśliwe”.

Czytaj więcej o: Relacja z otwarcia wystawy malarstwa Julii Śmiarowskiej “Prośba o wyspy szczęśliwe” - 29 IV

Spacer historyczny "Grajewski dworzec kolejowy" - 15.04.2023

Powiększ zdjęcie
W związku z przypadającą w tym roku 150. rocznicą uruchomienia linii kolejowej brzesko-grajewskiej w dniu 15 kwietnia odbył się spacer historyczny pt. "Grajewski dworzec historyczny". Jego inicjatorami byli Wiesław Jerulank reprezentujący Szkołę Podstawową Nr 4 w Grajewie oraz Tomasz Dudziński reprezentujący Grajewską Izbę Historyczną, będącą odziałem Grajewskiego Centrum Kultury.
Czytaj więcej o: Spacer historyczny "Grajewski dworzec kolejowy" - 15.04.2023

Spacer historyczny - Grajewski dworzec kolejowy - 15 IV

Powiększ zdjęcie Plakat%20spacer%20historyczny

Z okazji przypadającej w tym roku 150. rocznicy uruchomienia linii kolejowej brzesko-grajewskiej zapraszamy na spacer z historią grajewskiej kolei w tle ...

Sobota 15 kwietnia, godz. 11:00

Zbiórka przed budynkiem dworca kolejowego.

Czytaj więcej o: Spacer historyczny - Grajewski dworzec kolejowy - 15 IV

Eksponat miesiąca – Kwiecień 2023 r.

Powiększ zdjęcie Nieśmiertelniki%20włoskie%20z%20terenu%20obozu%20w%20Boguszach/Prostkach

Nieśmiertelniki włoskie z terenu obozu w Boguszach/Prostkach 

Grajewska Izba Historyczna jako eksponat miesiąca kwietnia proponuje dwa nieśmiertelniki włoskie z terenu obozu w Boguszach/Prostkach.

Oba nieśmiertelniki zostały wykonane z cienkiej, miedzianej blaszki w formie prostokątów o wymiarach ok. 36x40 mm, którego górna krawędź pierwotnie była wyciągnięta do góry i zakończona otworkiem służącym do przeciągnięcia sznurka. Wzdłuż krawędzi wytłoczenie w formie wypukłego rantu służące do łączenia z drugą blaszką, gdyż w oryginale nieśmiertelniki składały się z dwóch blaszek, na których był nieco różny układ wytłoczonych napisów. W naszych zbiorach znajduje się w każdym przypadku tylko jedna z nich. Na powierzchni zostały wytłoczone w kilku rzędach z wyrównaniem do lewej (wysokość liter ok. 3 mm) dane personalne żołnierzy, do których należały:

Czytaj więcej o: Eksponat miesiąca – Kwiecień 2023 r.

Warsztaty „Osłonka na doniczkę” - 24 IV

Powiększ zdjęcie Warsztaty%20Osłonka%20na%20doniczkę

Dnia 25 marca 2023 r. w Grajewskiej Izbie Historycznej, oddział Grajewskiego Centrum Kultury odbyły się warsztaty techniczno-plastyczne „Osłonka na doniczkę”. Dzieci wykonały osłonkę na doniczkę, którą mogą ofiarować swojej mamie. Dziękujemy za uczestnictwo w naszych warsztatach i zapraszamy na kolejne wydarzenia organizowane przez GCK.

Czytaj więcej o: Warsztaty „Osłonka na doniczkę” - 24 IV

Grajewskie spotkania z historią

Powiększ zdjęcie

4 marca 2023 r. w Muzeum Historycznym w Grajewie (Grajewska Izba Historyczna) odbyły się pierwsze w tym roku „Grajewskie spotkania z historią”.

Czytaj więcej o: Grajewskie spotkania z historią