Grajewska Izba Historyczna

Strona główna

480-lecie nadania praw miejskich Grajewu

Najnowsze aktualności

Konkurs fotograficzny "Ślady przeszłości" - nabór prac do 30 czerwca 2020

Powiększ zdjęcie Plakat%20konkursu

Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie dedykowanym dla osób pełnoletnich pt. "Ślady przeszłości" nawiązującym do 480 rocznicy nadania praw miejskich Grajewu. Zadaniem uczestników konkursu jest uchwycenie w formie fotograficznej scen, pejzaży, momentów, przedmiotów, detali itp. „Śladów przeszłości” przedstawiających piękno mijającego czasu na terenie miasta Grajewa ze szczególnym zwróceniem uwagi na przemiany zachodzące w mieście wraz z upływającym czasem. Jeden uczestnik może dostarczyć do 2 zdjęć. 

Nabór prac trwa do 30 czerwca 2020.  W konkursie przewidziane są nagrody pieniężne za trzy pierwsze miejsca!
Karta zgłoszenia oraz pełen regulamin konkursu w załączeniu do artykułu. 

Czytaj więcej o: Konkurs fotograficzny "Ślady przeszłości" - nabór prac do 30 czerwca 2020

"Eksponat miesiąca" - czerwiec 2020

Powiększ zdjęcie

Książka Parafialna Parafii św. Trójcy w Grajewie, Diecezji Łomżyńskiej

Książka ta, to w zasadzie niewielka broszura (150 x 90 mm) w kartonowej, brązowej okładce, licząca 32 nieponumerowane strony z papieru w lekko kremowym odcieniu. Zawartość wnętrza podzielona jest na kilka części.

Czytaj więcej o: "Eksponat miesiąca" - czerwiec 2020

Pamiętamy o bohaterach spod Monte Cassino

Powiększ zdjęcie
W 76. rocznicę bitwy pod Monte Cassino udaliśmy się do ostatniego żyjącego w Grajewie uczestnika tej bitwy - Pana Tadeusza Niedźwieckiego (ur. 1925 r.). Przy dźwiękach piosenki "Czerwone maki na Monte Cassino" złożyliśmy mu serdeczne życzenia oraz wyraziliśmy naszą wdzięczność. Na znak pamięci mieszkańców o tamtych wydarzeniach wręczyliśmy Panu Tadeuszowi skromny upominek i wiązankę kwiatów.

Czytaj więcej o: Pamiętamy o bohaterach spod Monte Cassino

„II Korpus Polski na Monte Cassino”

Powiększ zdjęcie

Wystawa własna, która została przygotowana przez pracowników GIH w 2018 r. Jej otwarcie odbyło się podczas "Nocy Muzeów" w 2018 r. i była prezentowana w okresie 19.05-21.07.2018 r.

Wystawa "II Korpus Polski na Monte Cassino" on-line

Czytaj więcej o: „II Korpus Polski na Monte Cassino”

"Eksponat miesiąca" - maj 2020

Powiększ zdjęcie

Prace maturalne Leona Gajdowskiego z Gimnazjum Publicznego w Grajewie z 1933 r.

Po przerwie związanej z koronawirusem wracamy do prezentacji naszych eksponatów. W miesiącu maju prezentujemy prace maturalne napisane przez Leona Gajdowskiego, który egzamin dojrzałości zdawał w Gimnazjum Publicznym im. Mikołaja Kopernika w Grajewie w maju 1933 roku. Są to egzemplarze prac pisemnych z trzech przedmiotów: języka polskiego, fizyki i języka niemieckiego.

Czytaj więcej o: "Eksponat miesiąca" - maj 2020

Ponowne wznowienie działalności - Zapraszamy!

"Niech się święci 1 Maja"

Powiększ zdjęcie

Kolekcja zdjęć ze zbiorów GIH związanych z grajewskimi pochodami 1-majowymi była prezentowana w ramach wystawy „PRL - tak daleko, tak blisko” w okresie 1 V - 3 VI 2012 r. Święto 1 Maja, związane z nim akademie a szczególnie pochody są chyba najlepiej "obfotografowaną" uroczystością z okresu PRL. W prezentacji pokazujemy ponad 300 zdjęć od 1946 do 1988 r.

Wystawa "Niech się święci 1 Maja" on-line

Czytaj więcej o: "Niech się święci 1 Maja"

"Społem" w Grajewie /1913-2013/

Powiększ zdjęcie

Wystawa, która została przygotowana przy współpracy z PSS "Społem" w Grajewie z okazji 100-lecia jej powstania w Grajewie. Była prezentowana w GIH w okresie 12 XII 2013 - 18 I 2014 r. Wystawa zawiera ułożone tematycznie fotografie związane ze 100-letnią historią grajewskiego „Społem” uzupełnione krótkim opisem historycznym. Wystawa prezentuje działalność handlową, wytwórczą, gastronomiczną, jak również udział grajewskiej spółdzielni w życiu publicznym i kulturalnym miasta. Wystawa była również prezentowana w holu MDK w Grajewie w trakcie uroczystych obchodów 100-lecia „Społem” w dniu 29 XI 2013 r.

WYSTAWA "Społem" w Grajewie /1913-2013/ on-line

Czytaj więcej o: "Społem" w Grajewie /1913-2013/

"Bądź(MY) (cool)turalni" - etap pierwszy - Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2020

Powiększ zdjęcie

„Bądź(MY)  (cool)turalni” – to tytuł nowego projektu realizowanego przez Grajewskie Centrum Kultury w  ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2020, w którym uczestniczymy jako jedna z pięćdziesięciu instytucji w Polsce. W jego ramach mieszkańcy Grajewa będą mieli szansę na realizację swoich pomysłów kulturalnych !!!
Właśnie ruszamy z  pierwszą – badawczą – częścią projektu. Pragniemy bliżej poznać potrzeby i potencjał kulturotwórczy mieszkańców. Na tym etapie oczekujemy od Was  niewiele  – raptem kilku minut poświęconych na wypełnienie prostej ankiety, do której link znajduje się poniżej.

ODNOŚNIK DO ANKIETY (klik!)

Zapraszamy do wspólnego działania i obserwujcie nas na bieżąco! 
Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2020.

Czytaj więcej o: "Bądź(MY) (cool)turalni" - etap pierwszy - Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2020

ARCHIWUM RODZINNE - "MINIPORADNIK"

Powiększ zdjęcie 0/1
Jakiś czas temu zachęcaliśmy Was do zostania archiwistą społecznym. Mamy nadzieję, że przynajmniej część Was dała się zauroczyć magią starych, rodzinnych zdjęć...
 
Żeby jednak to, co robimy było bardziej przydatne i miało "ręce i nogi" ... przygotowaliśmy dla Was "Miniporadnik", do skorzystania z którego zachęcamy.
Czytaj więcej o: ARCHIWUM RODZINNE - "MINIPORADNIK"