Grajewska Izba Historyczna

Strona główna


Najnowsze aktualności

Monidła – świadectwa przeszłości - wystawa

Powiększ zdjęcie Plakat%20wystawa%20

Szanowni Państwo.

Bazując na doświadczeniu zorganizowanej wspólnie z mieszkańcami wystawy „Tkanina ludowa z naszych domów” w ramach cyklu ginące rzemiosła chcemy Państwa zaprosić do wspólnego stworzenia kolejnej wystawy, której otwarcie planujemy na połowę lutego 2024 r. – „Monidła – świadectwa przeszłości”

Czytaj więcej o: Monidła – świadectwa przeszłości - wystawa

Rodzinne warsztaty techniczne - Metaloplastyka - 9 XII

Powiększ zdjęcie Plakat%20-%20Rodzinne%20warsztaty%20techniczne%20-%20Metaloplastyka

Wszystkich w wieku 8-14 lat (najlepiej z rodzicem lub opiekunem) chcących spróbować swoich sił w prostym majsterkowaniu zapraszamy na warsztaty rodzinne,  podczas których będzie można samodzielnie wykonać ozdobę W TECHNICE METALOPLASTYKI.

 

Czytaj więcej o: Rodzinne warsztaty techniczne - Metaloplastyka - 9 XII

Wielki Test Wiedzy o Historii Grajewa - 2023

Powiększ zdjęcie

W niedzielę 26 listopada w sali widowiskowej GCK już po raz czwarty odbył się „Wielki test wiedzy o historii Grajewa” wzorowany na formule telewizyjnej „Wielkich testów o …”. Do udziału w teście zgłosiło się 62 uczestników (młodzież ucząca się do 20 roku życia). Ich zadaniem była odpowiedź na 40 pytań konkursowych. Ponieważ obchodzimy w tym roku 150. rocznicę uruchomienia linii kolejowej Brzesko-Grajewskiej (VIII 1873 r.), to właśnie jej historii dotyczyła zdecydowana większość pytań. W pierwszej kolejności liczyły się prawidłowe odpowiedzi, ale jak się okazało, czas ich udzielania za pomocą pilotów był równie ważny.

Czytaj więcej o: Wielki Test Wiedzy o Historii Grajewa - 2023

Wernisaż wystawy "Malarskie Inspiracje" Barbary Skąpskiej

Powiększ zdjęcie

W sobotę 25 listopada w Grajewskiej Izbie Historycznej odbył się wernisaż wystawy "Malarskie Inspiracje" Barbary Skąpskiej. Licznie zebrani goście mieli okazją nie tylko do podziwiania przeniesionych na płótno pięknych krajobrazów i elementów przyrody, które są główną tematyką prezentowanych prac, lecz także do rozmowy z artystką. A wszystko w przyjaznej i ciepłej atmosferze mimo zaczynającej się za oknem zimy. Wszystkich, którzy nie mieli okazji odwiedzić nas dziś, zapraszamy do obejrzenia wystawy w dogodnym terminie, gdyż będzie ona prezentowana do dnia 23 grudnia.

Czytaj więcej o: Wernisaż wystawy "Malarskie Inspiracje" Barbary Skąpskiej

Eksponat miesiąca - Listopad 2023 r.

Powiększ zdjęcie Zdjęcie%20obrazków%20prymicyjnych%20ks.%20Zygmunta%20Lipińskiego%20z%2015%20XI%201925%20r.

Obrazki prymicyjne ks. Zygmunta Lipińskiego z 15 XI 1925 r.

 Jako eksponat miesiąca listopada Grajewska Izba Historyczna prezentuje obrazki prymicyjne, będące pamiątkę pierwszej Mszy świętej, którą odprawił w Grajewie 15 listopada 1925 r. ksiądz Zygmunt Lipiński. Niniejsze eksponaty zostały przekazane do zbiorów Grajewskiej Izby Historycznej w 2011 r.

 

Czytaj więcej o: Eksponat miesiąca - Listopad 2023 r.

Eksponat miesiąca – Październik 2023 r.

Powiększ zdjęcie Gwóźdź%20do%20drzewca%20od%20sztandaru%20z%20okresu%20II%20RP%20Związany%20z%20osobą%20Bonifacego%20Kozona%20–%20burmistrza%20Grajewa

Gwóźdź do drzewca od sztandaru z okresu II RP

Związany z osobą Bonifacego Kozona – burmistrza Grajewa

 Grajewska Izba Historyczna jako eksponat miesiąca października proponuje jeden z gwoździ do drzewca sztandaru z okresu II RP.

Został on wykonany z kawałka miedzi i ma kształt tarczy herbowej w typie szwajcarskim o wymiarach maksymalnych 23 mm wysokości i 17 mm szerokości. Jest ona lekko wygięta łukowato, tak by pasowała do okrągłej powierzchni drzewca sztandarowego. Na awersie po skosie zostały wyryte litery, tworzące napis: B. / KOZON / BURMISTRZ / M.GRAJEWA. Rewers jest gładki, a na jego środku przymocowano ostro zakończony gwóźdź o długości 17 mm.

 

Czytaj więcej o: Eksponat miesiąca – Październik 2023 r.

Otwarcie wystawy „Para buch… (1873-2023 – 150 lat kolei w Grajewie)”

Powiększ zdjęcie

W sobotę 23 września w Muzeum Historycznym w Grajewie (Grajewska Izba Historyczna) odbyło się otwarcie wystawy „Para buch ... (1873-2023) – 150 lat kolei w Grajewie”. Wystawa została przygotowana przez pracowników GIH przy współpracy z Towarzystwem Przyjaciół 9 PSK w Grajewie i licznym gronem osób indywidualnych – pasjonatów kolejnictwa i nie tylko w związku z przypadającą w tym roku 150. rocznicą uruchomienia linii kolejowej Brzesko-Grajewskiej. Na wystawie można zobaczyć liczne urządzenia techniczne, historyczne szyny kolejowe, dokumenty, zdjęcia, znaczki pocztowe i wiele, wiele innych materiałów opowiadających 150 lat historii kolei w Grajewie.

Czytaj więcej o: Otwarcie wystawy „Para buch… (1873-2023 – 150 lat kolei w Grajewie)”

Eksponat miesiąca - Wrzesień 2023 r.

Powiększ zdjęcie Legitymacja%20Złotej%20Odznaki%20ZNP

Złota Odznaka ZNP z legitymacją na nazwisko Tadeusz Muras

We wrześniu jako eksponat miesiąca proponujemy Złotą Odznakę Związku Nauczycielstwa Polskiego z legitymacją na nazwisko Tadeusz Muras.

Zostały one przekazane do zbiorów Grajewskiej Izby Historycznej w lipcu 2020 r. przez Aleksandrą Prystin, córkę Tadeusza Murasa.

Odznaka ma kształt nieregularnej tarczy, z łukowato wciętymi górnymi narożnikami, zbliżony do prostokąta o wymiarach 25 x 16 mm. Wykonano ją z mosiądzu pokrytego miejscowo emalią. Następnie została ona poddana pozłacaniu i oksydowaniu.

Czytaj więcej o: Eksponat miesiąca - Wrzesień 2023 r.

Spacer historyczny "Śladami komisarza Modzelewskiego"

Powiększ zdjęcie
W sobotnie przedpołudnie (18 sierpnia) zainteresowani wzięli udział w kolejnym spacerze historycznym po naszym mieście. Tym razem dyrektor GCK - dr Tomasz Dudziński poprowadził uczestników "Śladami komisarza Modzelewskiego" - bohatera kryminału "Słońce nad Grajewem", którego akcja umiejscowiona jest we wrześniu 1928 r. w Grajewie. Spacer był okazją do przeniesienia się w krajobraz Grajewa końca lat dwudziestych XX w., zobaczenia go "oczami komisarza Modzelewskiego" oraz poznania historii i ciekawostek związanych z miejscami, które pojawiają się na kartach książki i w których bywał. Dziękujemy uczestnikom i fotografom, z których zdjęć korzystamy.

Foto by: Andrzej Aleksandrowicz, Andrzej Wieszczycki
Czytaj więcej o: Spacer historyczny "Śladami komisarza Modzelewskiego"

Wycieczka Muzeum Motoryzacji w Białej Oleckiej - 5 VIII

Powiększ zdjęcie Wycieczka%20Muzeum%20Motoryzacji%20w%20Białej%20Oleckiej

W sobotę 5 sierpnia zainteresowane osoby wzięły udział w zorganizowanej przez Grajewską Izbę Historyczną wycieczce do Muzeum Motoryzacji w Białej Oleckiej. Było co podziwiać, gdyż właściciel Pan Wojciech Kot zgromadził w kolekcji około 200 eksponatów z różnych okresów i regionów. Udało się też zobaczyć będący w remoncie zabytkowy pałac oraz "Zaliczyć" lody w Olecku.

Czytaj więcej o: Wycieczka Muzeum Motoryzacji w Białej Oleckiej - 5 VIII