Wydarzenia / Aktualności

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Otwarcie wystawy "Ludowe wojsko polskie"

Przejdź do - Otwarcie wystawy "Ludowe wojsko polskie"

Dnia 10 sierpnia 2019 r. w Grajewskiej Izbie Historycznej odbyło się otwarcie kolejnej wystawy. Tym razem można było zapoznać się z różnymi formacjami wojskowymi w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Szczególny nacisk został położony na jednostki stacjonujące w Grajewie. 

Czytaj więcej o: Otwarcie wystawy "Ludowe wojsko polskie"

Grajewskie spotkania z historią - spotkanie autorskie dot. Linii Mołotowa

Przejdź do - Grajewskie spotkania z historią - spotkanie autorskie dot. Linii Mołotowa

3 sierpnia 2019 r. odbyło się cykliczne Grajewskie spotkanie z historią. Grajewska Izba Historyczna gościła członków Grupy Badawczej "Kriepost", którzy od lat zajmują się badaniem pozostałości sowieckich umocnień granicznych. Spotkanie połączone było z promocją drugiej już książki ich autorstwa, dotyczącej Linii Mołotowa: "Fortyfikacje Łuku Białostockiego 1940-1941". Publikacja jest cennym źródłem wiedzy o schronach położonych na Podlasiu oraz wschodnim Mazowszu. Informacje te zbierane były w ciągu kilkunastu lat działalności Grupy Badawczej "Kriepost".

Spotkanie składało się z dwóch części. Pierwszą z nich - historyczną, poprowadził Pan Rafał Bujko, drugą - techniczną Pan Marcin Kozdrój. Był również czas na pytania i dyskusję dotyczącą tematu sowieckich schronów oraz zakup lektury.

GCK na międzynarodowej konferencji w Toruniu

Przejdź do - GCK na międzynarodowej konferencji w Toruniu

W dniach 24-25 czerwca dyrektor GCK - dr Tomasz Dudziński reprezentował naszą instytucję i Miasto Grajewo na międzynarodowej konferencji organizowanej na UMK w Toruniu. W jej trakcie wygłosił referat poświęcony tkaninom z pochówków dzieci St.A.Szczuki odkrytych w kryptach kościoła p.w. Imienia NMP w Szczuczynie. Konferencja była również okazją do prezentacji Grajewskiej Izby Historycznej, jako ważnej placówki na mapie lokalnych badań historycznych.

Święto 9 PSK i piknik militarny

Przejdź do - Święto 9 PSK i piknik militarny

W sobotę 22 czerwca na terenach przy Klubie Hades odbyły się doroczne obchody Święta 9 Pułku Strzelców Konnych; oddziału polskiej kawalerii, który stacjonował w grajewskich koszarach w latach 1924–1939.

Czytaj więcej o: Święto 9 PSK i piknik militarny

Akademia Niepodległości - spotkanie 7

Przejdź do - Akademia Niepodległości  - spotkanie 7

W dniu 27 maja 2019 r. o godz. 17:00 w siedzibie Grajewskiej Izby Historycznej odbyło się już po raz siódmy spotkanie z cyklu "Akademia Niepodległości", którego organizatorem był Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku oraz Grajewskie Centrum Kultury.

Czytaj więcej o: Akademia Niepodległości - spotkanie 7

Noc Muzeów w GIH

Przejdź do - Noc Muzeów w GIH

Tegoroczna akcja Nocy Muzeów w Grajewskiej Izby Historycznej została poświęcona historii wojska stacjonującego w grajewskich koszarach po II wojnie światowej.

Czytaj więcej o: Noc Muzeów w GIH

Otwarcie wystawy "Jak świętujemy Wielkanoc"

Przejdź do - Otwarcie wystawy "Jak świętujemy Wielkanoc"

Dnia 13 kwietnia 2019 r. odbyło się otwarcie kolejnej ekspozycji w Grajewskiej Izbie Historycznej - oddziału Grajewskiego Centrum Kultury. Tym razem była to wystawa zatytułowana „Jak świętujemy Wielkanoc".

Czytaj więcej o: Otwarcie wystawy "Jak świętujemy Wielkanoc"

Bieg Tropem Wilczym i Namioty Wyklętych

Przejdź do - Bieg Tropem Wilczym i Namioty Wyklętych

Dnia 3 marca 2019 o godzinie 12:00 w Parku Wolności przy ul. Strażackiej odbyła się grajewska edycja ogólnopolskiej akcji p.h. Bieg Tropem Wilczym. W ramach wydarzenia zorganizowana była również wystawa p.h. Namioty Wyklętych, gdzie można było uzupełnić swoją wiedzę, a przy okazji poobcować z ciekawymi eksponatami, które zapewniła Grajewska Izba Historyczna oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej 9 PSK.

Czytaj więcej o: Bieg Tropem Wilczym i Namioty Wyklętych

"Akademia Niepodległości" - spotkanie 6

Przejdź do - "Akademia Niepodległości" - spotkanie 6

25 lutego w budynku Grajewskiej Izby Historycznej odbyła się kolejna edycja „Akademii Niepodległości.

Czytaj więcej o: "Akademia Niepodległości" - spotkanie 6

Ferie zimowe w GIH

Przejdź do - Ferie zimowe w GIH

Grajewska Izba Historyczna gościła w czasie tegorocznych ferii zimowych młodych ludzi, którzy nie tylko byli zainteresowani pracą takowego muzeum, ale też i twórczymi warsztatami. 

Czytaj więcej o: Ferie zimowe w GIH