Strona główna

9 PSK 1921-2021
Hades
  • Drukuj zawartość bieżącej strony

Najnowsze aktualności

Wystawa „Stolarstwo Snycerstwo” - 30 XII

Powiększ zdjęcie Plakat%20wystawa%20Tajniki%20dawnych%20rzemiosł%20-%20Stolarstwo%20Snycerstwo

Grajewska Izba Historyczna, Oddział Grajewskiego Centrum Kultury serdecznie zaprasza na wystawę „Stolarstwo Snycerstwo”.

Wystawa będzie czynna od 13.11.2021 r. do 30.12.2021 r.

Serdecznie zapraszamy w godzinach otwarcia Grajewskiej Izby Historycznej.

Wstęp wolny.

Czytaj więcej o: Wystawa „Stolarstwo Snycerstwo” - 30 XII

Grajewskie Spotkania z Historią - 11 XII

Powiększ zdjęcie Plakat%20Grajewskie%20Spotkania%20z%20Historią%2011%20XII%202022%20r.

Grajewska Izba Historyczna, Oddział Grajewskiego Centrum Kultury serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu "Grajewskie spotkania z historią”

11 XII 2021 r. godz. 11:00

(Grajewska Izba Historyczna. Ul. Legionistów 9)

W programie:

Małgorzata Anna Charyton z wykładem "Szeptuchy – Tradycje Podlasia"

Wstęp wolny.

Czytaj więcej o: Grajewskie Spotkania z Historią - 11 XII

Eksponat Miesiąca - Grudzień 2021 r.

Powiększ zdjęcie Znaczek%20reklamowy%20firmy%20Café%20HAG%20z%20herbem%20Grajewa%20z%201930%20r.

Znaczek reklamowy firmy Café HAG z herbem Grajewa z 1930 r.

Jako eksponat miesiąca grudnia Grajewska Izba Historyczna prezentuje znaczek reklamowy firmy Café HAG, na którym jest umieszczony herb Grajewa. 

Przedmiot ma formę znaczka pocztowego o wymiarach 5,66 x 40 mm (tzw. Weltformat V der Brücke). Wzdłuż krawędzi znajduje się ząbkowanie. Papier znaczka jest barwy kremowej. Zadrukowany jest tylko jego awers. Centralnie na tzw. tarczy hiszpańskiej umieszczony jest herb miasta Grajewa: na ciemnoniebieskim tle, zwrócony w prawo czarny wilk z podniesionym ogonem i czerwonym językiem, wilk stoi na zielonej trawie, a za nim znajdują się trzy zielone drzewa iglaste Nad herbem umieszczono w dwóch wierszach napis „Grajewo / ~ 16 ~”. Poniżej herbu zaś, także w dwóch wierszach „Pow. Szczucin / Wojew. Białostockie”. 

Czytaj więcej o: Eksponat Miesiąca - Grudzień 2021 r.

Nowe zbiory Grajewskiej Izby Historycznej

Powiększ zdjęcie Powitanie%20prezydenta%20Mościckiego%20w%20Grajewie%20we%20wrześniu%201928%20r.
W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy od Pani Urszuli Tołodzieckiej zdjęcia związane z osobą jej pradziadka - wybitnego, przedwojennego grajewskiego ślusarza Feliksa Mikołajewskiego. Poza trzema zdjęciami rodzinnymi prawdziwym rarytasem jest zdjęcie przedstawiające powitanie prezydenta Mościckiego w Grajewie we wrześniu 1928 r. Zdjęcie wykonane jest na początku obecnej ulicy Wojska Polskiego i uwidoczniony jest na nim moment wręczenie Prezydentowi przez F.Mikołajewskiego symbolicznych kluczy do miasta, które wykonał specjalnie na tę okazję.
 
 
 
Czytaj więcej o: Nowe zbiory Grajewskiej Izby Historycznej

Wizyta przedstawicieli armii USA - 11 XI

Powiększ zdjęcie Wizyta%20przedstawicieli%20amerykańskiej%20armii

W dniu Święta Odzyskania Niepodległości gościliśmy w Grajewskiej izbie Historycznej przedstawicieli armii USA, którzy uczestniczyli wcześniej w oficjalnych obchodach święta pod Pomnikiem Niepodległości w Grajewie.

foto by Andrzej Aleksandrowicz

Czytaj więcej o: Wizyta przedstawicieli armii USA - 11 XI

Otwarcie wystawy „Stolarstwo, snycerstwo” w Grajewskiej Izbie Historycznej - 13 XI

Powiększ zdjęcie Otwarcie%20wystawy%20-%20Stolarstwo,%20snycerstwo

W dniu 13 listopada odbyło się otwarcie wystawy pod tytułem „Stolarstwo, snycerstwo” wpisuje się ona w planowany cykl wstaw o dawnych rzemiosłach. Gościliśmy panią Marię Leończuk, fachowca w dziedzinie konserwacji mebli zabytkowych i historii dawnego meblarstwa. W bardzo ciekawy sposób opowiadała o historii mebli, zmieniających się stylach, rozwiązaniach technicznych i metodach stosowanych przy ich wytwarzaniu. Podzieliła się również niezbędną wiedzą potrzebną przy renowacji mebli zabytkowych. Prócz plansz dotyczących tematu wystawy prezentowane są różnego rodzaju zabytkowe meble od barokowej XIII wiecznej skrzyni po meble z XIX i początków XX wieku. Podziwiać można było też kunszt dawnych snycerzy oglądając rzeźbione detale dawnych mebli. Zaimprowizowany kącik stolarza gdzie eksponowano zabytkowy warsztat stolarski z kompletem różnego rodzaju narzędzi stolarskich tworzył klimat dawnego warsztatu. Ekspozycja wzbogacona została również przez zestaw XIX wiecznych narzędzi stolarskich z kolekcji p. Dariusza Jurczaka.

Czytaj więcej o: Otwarcie wystawy „Stolarstwo, snycerstwo” w Grajewskiej Izbie Historycznej - 13 XI

Eksponat miesiąca - Listopad 2021 r.

Powiększ zdjęcie Krzyż%20Rozbrojenie%20–%20Wypędzenie%20%20Niemców%20–%20Warszawa%2011%20XI%201918

Krzyż Rozbrojenie – Wypędzenie  Niemców – Warszawa 11 XI 1918

Listopad jest miesiącem, w którym uroczyście obchodzimy między innymi Święto Niepodległości, będące pamiątką wydarzeń z 11 listopada 1918 roku. Warto pamiętać, że jednym z elementów wydarzeń związanych z procesem odzyskiwania niepodległości była akcja oddolnego rozbrajania żołnierzy niemieckich, okupujących obszar Królestwa Polskiego przez członków Polskiej Organizacji Wojskowej.

Czytaj więcej o: Eksponat miesiąca - Listopad 2021 r.

"Wielki test wiedzy o historii Grajewa (9 PSK)"

Powiększ zdjęcie

W sobotę 16 października w sali widowiskowej GCK odbył się po raz drugi w naszym mieście „Wielki test wiedzy o historii Grajewa” wzorowany na formule telewizyjnej „Wielkich testów o …”. Do udziału w teście zgłosiło się 38 osób w dwóch kategoriach wiekowych: osoby dorosłe i młodzież poniżej 18 roku życia. Ich zadaniem była odpowiedź na 35 pytań konkursowych. Ponieważ obchodzimy w tym roku 100. rocznicę powstania 9 Pułku Strzelców Konnych, to właśnie jego dotyczyła tematyka tegorocznego testu. W pierwszej kolejności liczyły się prawidłowe odpowiedzi, ale jak się okazało czas ich udzielania za pomocą pilotów był równie ważny.

Czytaj więcej o: "Wielki test wiedzy o historii Grajewa (9 PSK)"

Bezpłatne szkolenie: Dziennikarstwo online

Powiększ zdjęcie Plakat%20szkolenia%20Dziennikarstwo%20online

Grajewskie Centrum Kultury zaprasza dzieci i młodzież w wieku 10-18 lat na bezpłatne szkolenie: DZIENNIKARSTWO ONLINE.

Na zajęciach dowiemy się m.in. co to jest fake news, czym jest blog i jak go założyć, jak tworzyć teksty, jak robić dobre zdjęcia i filmy oraz omówimy wiele innych ciekawych tematów. 

 

Czytaj więcej o: Bezpłatne szkolenie: Dziennikarstwo online

Dzień Edukacji Narodowej - 14 X