Eksponat miesiąca - Październik 2021 r.

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
1 października 2021

Skrzynka pocztowa z okresu II RP

Jako eksponat października Grajewska Izba Historyczna przedstawia skrzynkę pocztową z okresu II Rzeczypospolitej. Została wyprodukowana w latach trzydziestych XX wieku prawdopodobnie w fabryce Konrada Jarnuszkiewicza w Warszawie.

Skrzynka jest wykonana z metalowych płyt. Jej wymiary zewnętrzne to: 245 mm wysokości, 190 mm szerokości oraz 320 mm długości. Skrzynka zamykana jest od góry klapą zamocowaną na zawiasie listwowym wzdłuż dłuższej, tylnej krawędzi. Trzy pozostałe krawędzie zostały wygięty ku dołowi, tworząc formę daszka.

Na frontowej stronie skrzynki w odległości 10 mm od krawędzi narysowana jest biała ramka o szer. 2 mm. W prawym górnym rogu widoczny jest okrągły zaślepiony otwór o średnicy 27 mm. Przy górnej krawędzi na środku widnieje otwór na klucz, zamykany szyldzikiem w kształcie łezki o wymiarach 40x33 mm. Pomiędzy nimi widoczny jest napis LISTY. Obok niego, w dwóch linijkach napis białymi literami z czarną obwódką: WYJMUJE SIĘ / O GODZINIE... Poniżej otworu na klucz jest podłużna szczelina 165x10 mm, służąca do wrzucania listów. Jest ona zasłaniana klapką, zawieszoną na dwóch zawiaskach. Poniżej z lewej strony widnieje namalowane godło II Rzeczypospolitej Polskiej o wymiarach (125x130 mm) z orłem wz. 27. Z prawej strony widać napis w dwóch wierszach SKRZYNKA / POCZTOWA (białe litery z  czarną obwódką mają wysokość 35 mm).

Na obu bocznych ściankach wokół krawędzi widnieje biała ramka o szerokości 2 mm. Centralnie w polu o wymiarach 147x120 mm została namalowana instrukcja prawidłowego adresowania listów. Umieszczono ją w czerwonym prostokącie z czarną obwódką. Napisy tworzą litery pomalowane na kolory biały: od góry: PRAWIDŁOWE ADRESOWANIE / I NALEPIENIE ZNACZKA / PRZYŚPIESZA DORĘCZANIE. Poniżej znajduje się wizerunek koperty o wymiarach 108x67 mm z wzorcem prawidłowego adresowania. Pod nią napis: WZÓR PRAWIDŁOWO ZAADRESOWANEJ KOOPERTY.

Z tyłu wzdłuż skrzynki przymocowana metalowa listwa wzmacniająca o szerokości 25 mm z dwoma otworami o średnicy 10 mm. W odległości ok, 10o mm od górnej krawędzi widoczny jest ślad po kolejnej metalowej listwie wzmacniającej o szerokości 25 mm. Na nim są 2 otwory o średnicy 5 mm przy bokach. Bliżej środka widać 2 kolejne otwory o średnicy 10 mm.

Ogólnie skrzynka jest w dobrym stanie zachowania. Miejscami widać ubytki oryginalnej farby. Na powierzchni są też małe wżery korozyjne.

Wymieniony przedmioty został przekazany do naszych zbiorów w 2004 r. przez Stefana Makara.

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Skrzynka pocztowa z okresu II RP

  Skrzynka pocztowa z okresu II RP

 • Powiększ zdjęcie Skrzynka pocztowa z okresu II RP

  Skrzynka pocztowa z okresu II RP

 • Powiększ zdjęcie Eksponat Miesiąca - Październik 2021 r.

  Eksponat Miesiąca - Październik 2021 r.