Grajewska Izba Historyczna

Wydarzenia / Aktualności

Artykuły

Nowe zbiory Grajewskiej Izby Historycznej

Przejdź do - Nowe zbiory Grajewskiej Izby Historycznej
W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy od Pani Urszuli Tołodzieckiej zdjęcia związane z osobą jej pradziadka - wybitnego, przedwojennego grajewskiego ślusarza Feliksa Mikołajewskiego. Poza trzema zdjęciami rodzinnymi prawdziwym rarytasem jest zdjęcie przedstawiające powitanie prezydenta Mościckiego w Grajewie we wrześniu 1928 r. Zdjęcie wykonane jest na początku obecnej ulicy Wojska Polskiego i uwidoczniony jest na nim moment wręczenie Prezydentowi przez F.Mikołajewskiego symbolicznych kluczy do miasta, które wykonał specjalnie na tę okazję.
 
 
 
Czytaj więcej o: Nowe zbiory Grajewskiej Izby Historycznej

Grajewskie Spotkania z Historią - 11 XII

Przejdź do - Grajewskie Spotkania z Historią - 11 XII

Grajewska Izba Historyczna, Oddział Grajewskiego Centrum Kultury serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu "Grajewskie spotkania z historią”

11 XII 2021 r. godz. 11:00

(Grajewska Izba Historyczna. Ul. Legionistów 9)

W programie:

Małgorzata Anna Charyton z wykładem "Szeptuchy – Tradycje Podlasia"

Wstęp wolny.

Otwarcie wystawy „Stolarstwo, snycerstwo” w Grajewskiej Izbie Historycznej - 13 XI

Przejdź do - Otwarcie wystawy „Stolarstwo, snycerstwo” w Grajewskiej Izbie Historycznej - 13 XI

W dniu 13 listopada odbyło się otwarcie wystawy pod tytułem „Stolarstwo, snycerstwo” wpisuje się ona w planowany cykl wstaw o dawnych rzemiosłach. Gościliśmy panią Marię Leończuk, fachowca w dziedzinie konserwacji mebli zabytkowych i historii dawnego meblarstwa. W bardzo ciekawy sposób opowiadała o historii mebli, zmieniających się stylach, rozwiązaniach technicznych i metodach stosowanych przy ich wytwarzaniu. Podzieliła się również niezbędną wiedzą potrzebną przy renowacji mebli zabytkowych. Prócz plansz dotyczących tematu wystawy prezentowane są różnego rodzaju zabytkowe meble od barokowej XIII wiecznej skrzyni po meble z XIX i początków XX wieku. Podziwiać można było też kunszt dawnych snycerzy oglądając rzeźbione detale dawnych mebli. Zaimprowizowany kącik stolarza gdzie eksponowano zabytkowy warsztat stolarski z kompletem różnego rodzaju narzędzi stolarskich tworzył klimat dawnego warsztatu. Ekspozycja wzbogacona została również przez zestaw XIX wiecznych narzędzi stolarskich z kolekcji p. Dariusza Jurczaka.

Wizyta przedstawicieli armii USA - 11 XI

Przejdź do - Wizyta przedstawicieli armii USA - 11 XI

W dniu Święta Odzyskania Niepodległości gościliśmy w Grajewskiej izbie Historycznej przedstawicieli armii USA, którzy uczestniczyli wcześniej w oficjalnych obchodach święta pod Pomnikiem Niepodległości w Grajewie.

foto by Andrzej Aleksandrowicz

Wystawa „Stolarstwo Snycerstwo” - 30 XII

Przejdź do - Wystawa „Stolarstwo Snycerstwo” - 30 XII

Grajewska Izba Historyczna, Oddział Grajewskiego Centrum Kultury serdecznie zaprasza na wystawę „Stolarstwo Snycerstwo”.

Wystawa będzie czynna od 13.11.2021 r. do 30.12.2021 r.

Serdecznie zapraszamy w godzinach otwarcia Grajewskiej Izby Historycznej.

Wstęp wolny.

"Wielki test wiedzy o historii Grajewa (9 PSK)"

Przejdź do - "Wielki test wiedzy o historii Grajewa (9 PSK)"

W sobotę 16 października w sali widowiskowej GCK odbył się po raz drugi w naszym mieście „Wielki test wiedzy o historii Grajewa” wzorowany na formule telewizyjnej „Wielkich testów o …”. Do udziału w teście zgłosiło się 38 osób w dwóch kategoriach wiekowych: osoby dorosłe i młodzież poniżej 18 roku życia. Ich zadaniem była odpowiedź na 35 pytań konkursowych. Ponieważ obchodzimy w tym roku 100. rocznicę powstania 9 Pułku Strzelców Konnych, to właśnie jego dotyczyła tematyka tegorocznego testu. W pierwszej kolejności liczyły się prawidłowe odpowiedzi, ale jak się okazało czas ich udzielania za pomocą pilotów był równie ważny.

Czytaj więcej o: "Wielki test wiedzy o historii Grajewa (9 PSK)"

Bezpłatne szkolenie: Dziennikarstwo online

Przejdź do - Bezpłatne szkolenie: Dziennikarstwo online

Grajewskie Centrum Kultury zaprasza dzieci i młodzież w wieku 10-18 lat na bezpłatne szkolenie: DZIENNIKARSTWO ONLINE.

Na zajęciach dowiemy się m.in. co to jest fake news, czym jest blog i jak go założyć, jak tworzyć teksty, jak robić dobre zdjęcia i filmy oraz omówimy wiele innych ciekawych tematów. 

 

Czytaj więcej o: Bezpłatne szkolenie: Dziennikarstwo online

Dzień Edukacji Narodowej - 14 X

Wystawa plenerowa "Z życia Grajewa" - 9 X

Przejdź do - Wystawa plenerowa "Z życia Grajewa" - 9 X

W parku przy ulicy Wojska Polskiego o godzinie 11.00 została uroczyście otwarta wystawa plenerowa zdjęć miasta Grajewa będących w posiadaniu członków FB grupy „Grajewo dawniej i dzisiaj”. Wystawa jest realizowana w ramach inicjatyw kulturalnych mieszkańców Grajewa 2021 „Bądź(MY) (cool)turalni. W uroczystym otwarciu wystawy wziął udział burmistrz miasta Grajewo Pan Dariusz Latarowski. Pochwalił on zarząd grupy, a także osoby, które chcą podzielić się swoimi zdjęciami. Podziękowania złożono również Karolowi Ostrowskiemu, który wystawę opracował oraz wszystkim pracownikom Grajewskiego Centrum Kultury za pomoc w jej przygotowaniu.

Czytaj więcej o: Wystawa plenerowa "Z życia Grajewa" - 9 X

Grajewskie Spotkania z Historią - 2 X

Przejdź do - Grajewskie Spotkania z Historią - 2 X

W dniu 2 października 2021 r. odbyło się kolejne „Grajewskie Spotkanie z Historią”  podczas którego gościliśmy Radosława Hermana, kierownika prac archeologicznych na zamku krzyżackim w Ełku. Była to okazja do zapoznania się ze specyfiką prac archeologa, etapami prac archeologicznych i zmianach, jakie następowały na przestrzeni wieków na wyspie i na samym zamku. Pokazano artefakty wydobyte na terenie zamku podczas badań:  ceramikę, monety, elementy broni oraz inne stalowe przedmioty użytkowe.

Czytaj więcej o: Grajewskie Spotkania z Historią - 2 X