Otwarcie wystawy „Kurpie Poland” - 15 VII

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
15 lipca 2023
W sobotę 15 lipca o godzinie 11:00 odbyło się otwarcie wystawy ???? Kurpie Poland ???? z Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. W barwny i interesujący świat Kurpiów gości przybyłych na tę uroczystość wprowadziła dyrektor MKK - Maria Samsel.
Wszystkich, którzy z różnych przyczyn nie mogli do nas dzisiaj dotrzeć zapraszamy do obejrzenia wystawy w godzinach otwarcia GIH aż do 26 sierpnia.

Kurpie to nazwa grupy ludności, która osiedliła się w północno-wschodniej Polsce. Stanowią oni integralną część Mazowsza, największego polskiego regionu, którego stolicą jest Warszawa. Kurpie zamieszkują Puszczę Zieloną na północ od Narwi (pierwsi mieszkańcy osiedlili się tu w XVI wieku) oraz Puszczę Białą w widłach Bugu i Narwi (początek osadnictwa w tym terenie sięga XII wieku). Są jedną z najciekawszych grup etnograficznych w Polsce. Tę niepowtarzalną kulturę stworzyli przed kilkoma wiekami ludzie uciekający w niedostępne, bagienne, często zalesione tereny, przed karząca ręką prawa. Nazwa Kurpie pochodzi od obuwia plecionego z łyka drzewnego. Kurpiów, podobnie jak przed wiekami, także dzisiaj wyróżnia poczucie godności, wolności oraz wyjątkowa sztuka jaką tworzą. Tradycyjne wzory przekazywane są w rodzinach od pokoleń. Liczne rzesze artystów kontynuują takie dziedziny twórczości jak: wycinkarstwo, plecionkarstwo, rzeźbiarstwo, garncarstwo, tkactwo.

W wielu miejscowościach istnieją zespoły folklorystyczne, także dziecięce, wykonujące tradycyjne tańce i pieśni. Za swoje dokonania twórcze artyści kurpiowscy uzyskiwali najwyższe nagrody. Wielokrotnie reprezentowali Polskę podczas międzynarodowych spotkań. Kurpie są także gospodarzami imprez znanych w całej Polsce m.in. Miodobrania, Wesela Kurpiowskiego. Piękne pieśni i żywiołowe tańce, wycinanki, będące ewenementem w skali światowej, palmy wielkanocne, strój regionalny, którego ozdobę stanowią kolie bursztynowe, to tylko nieliczne przejawy pięknej, bogatej i żywej kultury Kurpiów. Wesele kurpiowskie w wykonaniu zespołu „Kurpianka” wystawiane było na wielu scenach w całej Europie. Zręczne ręce artystek za pomocą nożyc do strzyżenia owiec potrafią wyczarować z papieru leluje i gwiazdy, poziomem wykonania zadziwiające najwybredniejszych znawców sztuki. Kurpiowska Puszcza Zielona i Biała to region piękny, urzekający wspaniałą przyrodą, czystym powietrzem, szumiącymi lasami i gościnnością gospodarzy.

Wystawa finansowana przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie