Eksponat miesiąca - Maj 2023 r.

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
1 maja 2023

Autografy kolarzy Wyścigu Dookoła Polski - 1958 r.

Grajewska Izba Historyczna jako eksponat miesiąca maja proponuje autografy uczestników Wyścigu Dookoła Polski z 1958 r.

Eksponat jest wyrwaną z zeszytu kartką papieru w kratkę i ma wymiary 205 x 138 mm. Z obu stron jest zapisana odręcznymi podpisami (autografami) kolarzy, biorących udział w etapie Wyścigu Dookoła Polski z 1958 r., który miał swój start w Grajewie, a kończył się w Olsztynie. Wykonane odręcznie podpisy, różnymi długopisami/piórami nie zawsze są w pełni czytelne, ale wśród nich da się wyróżnić podpisy m.in. następujących osób: Tatarsky, Frisch, Inthaler, Müller, Reisinger, Chantrain, Devriesse, Everaerts Goossnes, Vandenbroeck, Lepine, Estival, Quidu, Champion, Raidde, Rhien Gaidermans, Van der Ven, Kool, Steenwoorden, Zidan, Valent, Levacic, Jugo, Helmut Stolper, Oldenburg, Fielder I, Fielder II, Grunzig, Johnny Blundson, Hughes, Bartrop, Eastwood, JW Oldfield England, Wierucki T., Jankowski, Ulik, Pijanowski, Pancek, Prygiel, Wawrzko, Matuszewski, Kowalski, Wilczewski, Piechaczek, Wróbel, Ścibiorek, Kamiński, Łasak, Klabiński, Tłustochowicz, Grabowski, Steindten, Krupiński, Kaczmarczyk, Gęszka, Chwiendacz, Wrzesiński, Królak, Burak, Chomoniuk, Głowaty, Łozowicki, Gazda, Gazda K., Osiak, Fornalczyk, Pruski, Rudawski, Jarzębski, Miś, Krawczyk, Brzeiżnski, Bednarek, Janik, Beker, Pokorny, Preczyński, Miszczak, Trochanowski, Podobas, Więckowski, Bugalski, Cieślak, Bedyński, Wiśniewski, Wójcik, Jarząbek, Domański, Jurek, Kost, Paradowski, Świątek, Woźniak, Cierajewski, Brzezowski. Przy niektórych z nazwisk można też rozróżnić zapisane numery startowe m.in.: 12, 15, 19, 31, 35, 37, 41, 56, 63, 65, 73,

Stan zachowania prezentowanego przedmiotu jest dostateczny. Papier uległ przebarwieniu. Kartka ze pozaginana na rogach i delikatnie naderwana wzdłuż krawędzi. Eksponat został przekazany do zbiorów Grajewskiej Izby Historycznej przez Jana Romanowskiego w 2018 r. i stanowi niezwykle interesujący przykład z jednej strony młodzieńczej pasji darczyńcy, z drugiej zaś jest dowodem wydarzenia o randze ogólnopolskiej w Grajewie. Uzupełnieniem tego niezwykłego eksponatu są fotografie z tego wydarzenia, których kopie również znajdują się w GIH.

 

Wyścig Dookoła Polski organizowano od 1928 r. Od samego początku startowali w nim zawodnicy, którzy pochodzili nie tylko z kraju, ale i z zagranicy. Przez Grajewo prowadziła m.in. trasa drugiej edycji WDP w 1933 r. W 1958 r. rywalizowano w tych zawodach po raz piętnasty. W prasie był on określany jako Tour de Pologne. Dnia 10 września 1958 r. w Grajewie znajdował się start II etapu, którego długość wynosiła 185 km, a meta była zlokalizowana w Olsztynie (185 km). Startowało 96 kolarzy, z których wyścig ukończyło 51. Zawodnicy pochodzili z 8 krajów: Austrii, Belgii, Francji, Holandii, Jugosławii, NRD, Anglii i Polski. XV Międzynarodowy Wyścig Dookoła Polski wygrał Bogusław Fornalczyk (nr 68, LZS Myszków), który również podpisał się na kartce. Innymi zawodami kolarskimi prowadzącymi przez Grajewo w okresie PRL były: Bałtycki Wyścig Przyjaźni, Wyścig Dookoła Warmii i Mazur i Wyścig Dookoła Województwa Białostockiego. Po raz kolejny kolarze tym razem w ramach Tour de Pologne przejeżdżali przez Grajewo w 2008 r.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Zdjęcia autografów kolarzy Wyścigu Dookoła Polski - 1958 r.

    Zdjęcia autografów kolarzy Wyścigu Dookoła Polski - 1958 r.

  • Powiększ zdjęcie Zdjęcia z Wyścigu Dookoła Polski - Grajewo 10 IX 1958 r.

    Zdjęcia z Wyścigu Dookoła Polski - Grajewo 10 IX 1958 r.

  • Powiększ zdjęcie Zdjęcia z Wyścigu Dookoła Polski - Grajewo 10 IX 1958 r.

    Zdjęcia z Wyścigu Dookoła Polski - Grajewo 10 IX 1958 r.

  • Powiększ zdjęcie Plakat z Wyścigu Dookoła Polski - 1958 r.

    Plakat z Wyścigu Dookoła Polski - 1958 r.