Eksponat miesiąca – Grudzień 2023 r.

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
1 grudnia 2023

Odznaka honorowa „Zasłużony pracownik ZPW Grajewo”

Grajewska Izba Historyczna jako eksponat miesiąca grudnia proponuje odznakę „ZASŁUŻONY PRACOWNIK ZPW GRAJEWO”.

Wyszczególniony przedmiot został wykonany ze stopu metali kolorowych pokrytych na awersie różnokolorową emalią. Odznaka jest dwuczęściowa. Dolny element posiada kształt okrągły o średnicy 25 mm z załączonym uszkiem na górze. Fragment ten jest delikatnie wypukły w centralnej części. Wokół jest podwójny otok, emaliowany wewnątrz na bordowo. Po otoku widnieje złocony napis ZASŁUŻONY PRACOWNIK. Przed pierwszą literą i za ostatnią umieszczono po jednej złoconej kropce. W dolnej części dwie skrzyżowane końcówkami gałązki laurowe. W centralnej części tło emaliowano na kolor jasnoszary. W środkowej części są kontury dwóch płyt z krawędziami emaliowanymi na złoto. Z lewej strony płyta z białym tłem i emaliowanym złotym napisem PW GRAJEWO z ostatnimi dwiema literami na drugiej płycie będącej w tle, która jest emaliowana na kolor ciemnozielony.

Do znajdującego się w górnej części uszka dołączono zawieszkę o nieregularnym kształcie. Jest to prostokąt (28 x 7 mm), w którego środkowej części znajduje się tarcza herbowa (wys. 12 mm) wystająca u góry i na dole poza obie krawędzie. Dolny wierzchołek tarczy zaopatrzony w uszko łączące się z dolną częścią odznaki. Lewa część prostokąta emaliowana na biało, prawa na czerwono. Tarcza herbowa z herbem Grajewa (wilk na tle trzech iglastych drzew), tło tarczy emaliowane w poziomie (górna część biała, dolna ciemnozielona).

Rewers ma gładką powierzchnię. Na zawieszce metalową agrafka, służąca do mocowania.

Odznaka została ustanowiona i po raz pierwszy wręczona w 1987 r. z okazji 10-lecia powstania Zakładów Płyt Wiórowych w Grajewie. Eksponat ten jest materialnym świadectwem rozwoju przemysłowego miasta.

 

Zakłady Płyt Wiórowych w Grajewie powstały decyzją rządową z 1974 r. i zostały zlokalizowane na terenach podgrajewskiej wsi Elżbiecin. Maszyny niezbędne do uruchomienia zakładu dostarczono z Republiki Federalnej Niemiec. Dnia 30 grudnia 1976 został zakończony pierwszy, najważniejszy etap budowy – wydział produkcji płyty wiórowej surowej. Pierwsza płyta została wyprodukowana w dniu 30 stycznia 1977 r. o godzinie 4:30. Oficjalne otwarcie Zakładów miało miejsce 19 XII 1977 r. Wówczas Grajewo odwiedził m.in. premier Piotr Jaroszewicz. W 1980 r. rozpoczęto eksport płyt do RFN, Wielkiej Brytanii, Islandii, Hiszpanii, Szwecji oraz Danii. W 1987 r. zmodernizowano stacje nasypowe na ciągu formowania. Dostawcą była firma Schenck z RFN. Dobowa produkcja wzrosła do 1000 m3 na dobę, a zatrudnienie do tysiąca osób. Pracowano na 3 zmiany, także w święta. Pod koniec PRL ZPW był największym pracodawcą w Grajewie. Od 1994r. zakład funkcjonuje jako ZPW S.A., a od 2002r. – Pfleiderer Grajewo S.A.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Zdjęcie Odznaka honorowa Zasłużony pracownik ZPW Grajewo

    Zdjęcie Odznaka honorowa Zasłużony pracownik ZPW Grajewo