Eksponat miesiąca - Kwiecień 2024
Znaczki pamiątkowe z Rajdów
„Szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej Grajewo – Kosówka”
Muzeum Historyczne w Grajewie (Grajewska Izba Historyczna) jako eksponat miesiąca kwietnia proponuje zbiór znaczków pamiątkowych (wpinek), związanych z Rajdami „Szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej Grajewo – Kosówka”.
Znaczki zostały wykonane z tworzywa sztucznego, na którym dokonano barwnego nadruku awersu. W niektórych przypadkach awers został dodatkowo zabezpieczony przezroczystą folią (technika laminowania). W każdym z przypadków na rewersie znajduje się przymocowane zapięcie w formie agrafki, służące do przypinania znaczków do ubrania. Spośród 10 prezentowanych znaczków osiem ma kształt prostokątny (w wymiarach ok. 30 x 40 mm), a dwa okrągły (śr. ok. 30 mm).
Nadruki na awersie zawierają elementy związane z symboliką martyrologii, w tym logotypem Rady Ochrony Pomników Walk i Męczeństwa (pięcioboczne pole o czarnym tle z pionowymi dwoma białymi mieczami i białym zniczem z czerwonym płomieniem), symboliką harcerską oraz PTTK. Na każdym ze znaczków nadrukowane są też napisy precyzujące, jakiego wydarzenia dotyczą.
- Rajd Szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej. PTTK. ZHP. Grajewo 24.09.78. 35 lat LWP;
- III RAJD SZLAKAMI MIEJSC PAMIĘCI NARODOWEJ Grajewo 1979;
- VI RAJD DO MIEJSC PAMIĘCI NARODOWEJ 23 X 82 GRAJEWO ZG PTTK KH ZHP;
- VII Rajd Szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej 22 X 83 Grajewo – Bogusze – Kosówka;
- VIII RAJD SZLAKIEM Miejsc Pamięci Narodowej Grajewo – Kosówka 1984;
- IX RAJD „SZLAKIEM MIEJSC PAMIĘCI NARODOWEJ”, PTTK ZHP GRAJEWO 5.10.1985;
- X JUBIELUSZOWY RAJD „SZLAKIEM MIEJSC PAMIĘC NARODOWEJ”. KOSÓWKA 25-26.04.1986;
- XI Rajd „Szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej” 4.04.1987 r. KOSÓWKA PTTK ZHP,
- XII RAJD KOSÓWKA 23 kwiecień ’88;
- XIII RAJD PTTK ZHP „KOSÓWKA 89”.
Znaczki zostały zachowane w dobrym stanie, choć w przypadku części widać ślady użytkowania
i upływającego czasu. Zostały one przekazane do naszych zbiorów w 2021 r. przez Hufiec Biebrzański ZHP im. 9 Pułku Strzelców Konnych w Grajewie.
W okresie PRL w kwietniu obchodzono Miesiąc Pamięci Narodowej. Jednym z wydarzeń nawiązujących do tego faktu był właśnie rajd, którego dotyczą prezentowane znaczki pamiątkowe. Jego organizacją zajmowały się Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze i Związek Harcerstwa Polskiego. Trasa rajdów prowadziła z Grajewa do miejsc związanych ze zbrodniami z okresu okupacji niemieckiej – obóz w Boguszach i miejsce straceń w lesie Kosówka.
W rajdach tych oprócz licznych grup młodzieży uczestniczyli też, żołnierze oraz kombatanci i świadkowie tragicznych wydarzeń z okresu II wojny światowej.